5 września br. w Ministerstwie Spraw Zagranicznych odbyła się sesja „Dyplomacja Ekonomiczna – Instrument polityki zagranicznej”, poświęcona działaniom dyplomatycznym ukierunkowanym na wspieranie innowacyjnych sektorów polskiej gospodarki oraz kształtowania jej pozytywnego wizerunku na świecie.
W erze globalizacji skuteczna komercjalizacja innowacyjnych rozwiązań i technologii decyduje o przewagach konkurencyjnych gospodarek. Promowanie na zagranicznych rynkach rodzimych firm o największym potencjale innowacyjnym ma szczególne znaczenie dla kreowania pozytywnego wizerunku Polski na świecie, a także dla wzmacniania międzynarodowej pozycji tych firm.
Zwłaszcza krajowi producenci leków potrzebują mechanizmów wsparcia, umożliwiających rozwój innowacji, bez których polska branża farmaceutyczna nie ma szans konkurować z globalnymi graczami.
Rodzime przedsiębiorstwa, by się rozwijać i konkurować na rynkach międzynarodowych, potrzebują dyplomacji ekonomicznej, a także silnej pozycji na rynku macierzystym, budowanej także dzięki instrumentom systemowego wsparcia, takim jak obiecywany przez rząd Refundacyjny Tryb Rozwojowy – mówiła podczas panelu Katarzyna Dubno- Dyrektor ds. Relacji Zewnętrznych i Ekonomiki Zdrowia w Adamedzie.
Adamed dołączył do globalnego wyścigu na innowacje na początku XXI wieku i konsekwentnie wzmacnia swoją pozycję na rynkach zagranicznych. Dzisiaj ma 9 przedstawicielstw zagranicznych, a produkty firmy dostępne są na 70 rynkach. W 2017 roku firma dokonała akwizycji wietnamskiej firmy Dat Vi Phu Pharmaceutical – jednej z najszybciej rozwijających się firm farmaceutycznych w Wietnamie. Ta inwestycja jest platformą do rozwoju na rynkach Azji Południowo-Wschodniej. W 2019 roku Adamed kupił pakiet udziałów włoskiej spółki Ecupharma i otworzył przedstawicielstwo we Włoszech.
Współpraca z placówkami dyplomatycznymi we wspieraniu aktywności polskich firm farmaceutycznych na rynkach zagranicznych jest ważnym czynnikiem prorozwojowym. Dyplomacja ekonomiczna obejmuje m.in. wsparcie informacyjne i organizacyjne, interwencje w przypadku dyskryminacji lub naruszania prawa, a także wsparcie transakcji handlowych czy projektów inwestycyjnych.
W sesji panelowej wzięli udział również: Katarzyna Kwiecień, Dyrektor Departamentu Wsparcia Eksportu z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR), Artur Wiza, Przewodniczący Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji oraz Maciej Kołtoński, Dyrektor ds. komunikacji i strategii Fundacji Startup Poland.