Współpraca środowisk akademickich z największymi i najbardziej innowacyjnymi polskimi firmami farmaceutycznymi jest szansą na dostarczenie sektorowi farmaceutyczno-biotechnologicznemu wysokiej jakości specjalistów. Ich umiejętności będą spójne z aktualnym zapotrzebowaniem przedsiębiorstw, które blisko współpracują z polskim światem nauki oraz stawiają na rozwój, czym przyczyniają się do wzrostu poziomu innowacyjności krajowej gospodarki.
Polska innowacja rozwija się w coraz szybszym tempie. Wraz z kolejnymi etapami prac nad prekursorskimi rozwiązaniami farmaceutycznymi, zwiększają się oczekiwania związane z doświadczeniem potencjalnych pracowników oraz zakres wiedzy wymagany od osób realizujących projekty w centrach badawczo-rozwojowych.
Z szansy, jaką daje zaplecze badawcze firm postanowił skorzystać Uniwersytet Jagielloński. W nadchodzącym roku akademickim europejscy studenci dzięki, współpracy uczelni z polskimi przedsiębiorcami, otrzymają szansę na bezpłatne innowacyjne kształcenie nie tylko w skali ogólnopolskiej, ale również całego obszaru Europy Środkowej. Studenci spoza obszaru Unii Europejskiej zapłacą za kierunek 7500 dolarów.
Adamed wspiera nowy kierunek studiów DD&D poprzez udział w kształtowaniu programu, wykłady kluczowych specjalistów, a także organizację staży dla najlepszych studentów. Udział Adamedu w tym przedsięwzięciu wpisuje się w naszą strategię wsparcia rozwoju gospodarki opartej na wiedzy, a także jest inwestycją w przyszłe kadry wysoko wykwalifikowanych współpracowników.
Bartłomiej Żerek, Kierownik Departamentu Innowacyjnego Adamedu
Korzyści dla studentów
Jednym z najważniejszych atutów tej formy współpracy jest dostarczanie studentom nie tylko zaawansowanej wiedzy teoretycznej. Prowadzone w toku studiów doświadczenia będą znakomitą szansą na przygotowanie do realnych warunków pracy w sektorze farmaceutyczno-biotechnologicznym. Program kierunku opracowany został przez zespół ekspertów na co dzień pracujących w kluczowych laboratoriach farmaceutycznych.
Studia Drug Discovery & Development (DD&D) o których mowa, prowadzone będą na Wydziale Farmaceutycznym Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. DD&D oferuje kształcenie w zakresie identyfikacji oraz opracowywania nowych leków. Dedykowany jest absolwentom I i II stopnia studiów chemicznych, biologicznych, farmaceutycznych i medycznych. Jest o co walczyć, ponieważ Wydział Farmaceutyczny UJ CM prowadzący rekrutację na kierunek w 2017 r. otrzymał najwyższą kategorię A + dla jednostek szczególnie wyróżniających się jakością prowadzonych badań naukowych lub prac rozwojowych, a w opublikowanym właśnie szanghajskim rankingu dziedzin naukowych, nauki farmaceutyczne Uniwersytetu Jagiellońskiego zajęły najwyższą wśród polskich kierunków pozycję (51-75).
Korzyści wynikające ze współpracy uczelni oraz firm są obopólne. Z jednej strony uczelnie otrzymują od doświadczonych firm know-how oraz dostęp do najnowocześniejszego sprzętu laboratoryjnego, z drugiej polskie przedsiębiorstwa szansę na pozyskanie wysoko wykwalifikowanych absolwentów w krótkiej perspektywie czasowej.
Na samym końcu łańcucha korzyści odczuje także państwo, ponieważ intensywne tempo rozwoju biznesu farmaceutycznego pozwoli na odprowadzanie coraz wyższych podatków, czy składek ZUS do jego budżetu.