Drukowanie jedzenia i budowa samolotu – tak spędzają wakacje młodzi naukowcy z Polski
Kopiuj tekst
Drukowanie jedzenia i budowa samolotu – tak spędzają wakacje młodzi naukowcy z Polski

Drukowanie jedzenia i budowa samolotu – tak spędzają wakacje młodzi naukowcy z Polski

O udział w 4. edycji obozu naukowego ADAMED SmartUP w SGGW walczyło aż 9 tysięcy uczniów. Wybrana w kilkuetapowym procesie rekrutacji pięćdziesiątka otrzymała szansę na pracę z praktykami nauk ścisłych i przyrodniczych. W programie obozu znalazły się zajęcia m.in. z szycia chirurgicznego, budowy samolotu, druku 3D produktów spożywczych czy krystalizacji białka. Jak mówią sami uczestnicy, takie warsztaty warte były dwóch tygodni wakacji.
W połowie lipca przygodę naukową na 4. obozie naukowym ADAMED SmartUP rozpoczęło 50 uczniów w wieku 15-19 lat, pochodzących aż z 11 województw. Dla większości z nich była to szansa na rozwinięcie sprecyzowanych zainteresowań naukowych w wybranej grupie tematycznej: Medycyna i Nauki Medyczne, Chemia i Biochemia, Fizyka i Nowe Technologie bądź Inżynieria i Robotyka. Jednak dla części z nich udział w obozie stanowił możliwość odnalezienia ścieżki, którą chcieliby podążać w przyszłości.
Obóz pokazał mi, jak wielkie mam możliwości rozwoju, będąc dopiero w liceum. Poznałam wielu wspaniałych ludzi, którzy mają za sobą już staże badawcze. Dotychczas nie wierzyłam, że osoby w moim wieku mogą realizować takie projekty. Teraz jestem pewna, że w tym roku sama zaangażuję się w podobne działanie – mówi Julia Kostro, uczestniczka obozu, która na co dzień uczy się w XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie.
Zajęcia prowadzone były przez doświadczonych wykładowców m.in. ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Podczas spotkań z ekspertami uczestnicy poznali między innymi tajniki druku produktów spożywczych metodą 3D, zmierzyli się z budową samolotu, uczyli się szycia chirurgicznego oraz rozmowy z pacjentem, przeprowadzili krystalizację białka, a także mieli niepowtarzalną okazję do wprowadzenia nadprzewodnika w stan lewitacji.
Największą wartością obozu naukowego ADAMED SmartUP w SGGW jest jego interdyscyplinarny charakter. Dla uczniów ze szkół ponadpodstawowych to ogromna szansa na zetknięcie się z nauką na poziomie akademickim. Udział w innowacyjnych zajęciach praktycznych oraz praca w laboratoriach  są najczęściej nieosiągalne dla tak młodych osób. Przez te dwa tygodnie mieli oni szasnę zebrać wiele inspiracji i pomysłów na przyszłość. Zmierzyli się z zagadnieniami wykraczającymi poza program szkolny oraz odwiedzili miejsca na co dzień dla nich niedostępne, m.in. Narodowe Centrum Badań Jądrowych, siedziba CreoTech, Centrum Badawczo-Rozwojowe firmy Adamed w Pieńkowie oraz Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego – podkreśla Martyna Strupczewska, kierownik programu ADAMED SmartUP.
Ze względu na okres wakacyjny organizatorzy zadbali także o czas wolny uczestników i zorganizowali dla nich zajęcia niezwiązane bezpośrednio z nauką.
Udział w obozie to dobra decyzja, ponieważ nauczyłem się wielu nowych rzeczy, nie tylko z mojego głównego obszaru zainteresowań – fizyki, ale także  z zakresu kulinariów czy public speaking – mówi jeden z uczestników obozu, Łukasz Jakubowski z Krakowa.
Teraz przed uczestnikami jeszcze kilka tygodni wakacji i jednocześnie oczekiwań na informacje o tym, kto z nich dołączy do grona laureatów nagrody głównej. 10 września br. podczas Gali finałowej zostaną bowiem ogłoszone nazwiska dziesięciu uczestników, którzy skorzystają z programu indywidualnych konsultacji edukacyjnych. Najlepsi z nich mają też szansę na uzyskanie finansowego stypendium naukowego.
Aktualne informacje o kolejnej edycji programu ADAMED SmartUP można znaleźć na platformie: http://adamedsmartup.pl/.
24.07.2018_SmartUp_Adamed-fot.Anna Liminowicz_WALK-6415.jpg25.07.2018_SmartUp_Adamed-fot.Anna Liminowicz_WALK-7798.jpg19.07.2018_SmartUp_Adamed-fot.Anna Liminowicz_WALK-3672.jpg19.07.2018_SmartUp_Adamed-fot.Anna Liminowicz_WALK-2925.jpg25.07.2018_SmartUp_Adamed-fot.Anna Liminowicz_WALK-7317.jpg17.07.2018_SmartUp_Adamed-fot.Anna Liminowicz_WALK-2271.jpg15.07.2018_Adamed_SmartUp_fot.Anna Liminowicz_WALK-1996.jpg
Powiązane artykuły
Zagraj o stypendium naukowe dla ściśle uzdolnionych

Już od 1 października młodzież ściśle uzdolniona z całej Polski będzie mogła zmierzyć się z naukami ścisłymi i przyrodniczymi w innowacyjnej grze przygotowanej w ramach 5. edycji programu ADAMED SmartUP. 50 najlepszych uczestników wybranych w kolejnych etapach rekrutacji
Młodzież ściśle uzdolniona – poznaj 10 najzdolniejszych uczniów z całej Polski

12 września br. w Warszawie odbyła się uroczysta gala podsumowująca 4. edycję programu ADAMED SmartUP. Podczas wydarzenia wyłoniono 10 laureatów nagrody głównej, którzy przez najbliższy rok będą rozwijać swoje kariery naukowe pod okiem doświadczonych naukowców. Podczas g
Ruszyły zapisy na bezpłatne warsztaty dla młodzieży ściśle uzdolnionej

13 października startuje kolejna edycja warsztatów popularnonaukowych SmartUP Academy, organizowanych na Wydziale Chemii Politechniki Warszawskiej. Zajęcia przeznaczone są dla uczniów w wieku 15-19 lat, którzy chcieliby wzbogacić swoją wiedzę i umiejętności w zakresie na
Konkurs dla szkół i nauczycieli z pasją – do wygrania nawet 5 000 złotych

Nauczyciele wracają do pracy po wakacjach, by jak co roku stanąć przed kolejnymi wyzwaniami w nauczaniu i inspirowaniu młodych osób do dalszego rozwoju. Fundacja Grupy Adamed postanowiła wesprzeć te starania i ogłosiła konkurs dla szkół ponadpodstawowych ADAMED SmartUP.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.