Drukowanie jedzenia i budowa samolotu – tak spędzają wakacje młodzi naukowcy z Polski
Drukowanie jedzenia i budowa samolotu – tak spędzają wakacje młodzi naukowcy z Polski

Drukowanie jedzenia i budowa samolotu – tak spędzają wakacje młodzi naukowcy z Polski

Opublikowany

O udział w 4. edycji obozu naukowego ADAMED SmartUP w SGGW walczyło aż 9 tysięcy uczniów. Wybrana w kilkuetapowym procesie rekrutacji pięćdziesiątka otrzymała szansę na pracę z praktykami nauk ścisłych i przyrodniczych. W programie obozu znalazły się zajęcia m.in. z szycia chirurgicznego, budowy samolotu, druku 3D produktów spożywczych czy krystalizacji białka. Jak mówią sami uczestnicy, takie warsztaty warte były dwóch tygodni wakacji.
W połowie lipca przygodę naukową na 4. obozie naukowym ADAMED SmartUP rozpoczęło 50 uczniów w wieku 15-19 lat, pochodzących aż z 11 województw. Dla większości z nich była to szansa na rozwinięcie sprecyzowanych zainteresowań naukowych w wybranej grupie tematycznej: Medycyna i Nauki Medyczne, Chemia i Biochemia, Fizyka i Nowe Technologie bądź Inżynieria i Robotyka. Jednak dla części z nich udział w obozie stanowił możliwość odnalezienia ścieżki, którą chcieliby podążać w przyszłości.
Obóz pokazał mi, jak wielkie mam możliwości rozwoju, będąc dopiero w liceum. Poznałam wielu wspaniałych ludzi, którzy mają za sobą już staże badawcze. Dotychczas nie wierzyłam, że osoby w moim wieku mogą realizować takie projekty. Teraz jestem pewna, że w tym roku sama zaangażuję się w podobne działanie – mówi Julia Kostro, uczestniczka obozu, która na co dzień uczy się w XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie.
Zajęcia prowadzone były przez doświadczonych wykładowców m.in. ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Podczas spotkań z ekspertami uczestnicy poznali między innymi tajniki druku produktów spożywczych metodą 3D, zmierzyli się z budową samolotu, uczyli się szycia chirurgicznego oraz rozmowy z pacjentem, przeprowadzili krystalizację białka, a także mieli niepowtarzalną okazję do wprowadzenia nadprzewodnika w stan lewitacji.
Największą wartością obozu naukowego ADAMED SmartUP w SGGW jest jego interdyscyplinarny charakter. Dla uczniów ze szkół ponadpodstawowych to ogromna szansa na zetknięcie się z nauką na poziomie akademickim. Udział w innowacyjnych zajęciach praktycznych oraz praca w laboratoriach  są najczęściej nieosiągalne dla tak młodych osób. Przez te dwa tygodnie mieli oni szasnę zebrać wiele inspiracji i pomysłów na przyszłość. Zmierzyli się z zagadnieniami wykraczającymi poza program szkolny oraz odwiedzili miejsca na co dzień dla nich niedostępne, m.in. Narodowe Centrum Badań Jądrowych, siedziba CreoTech, Centrum Badawczo-Rozwojowe firmy Adamed w Pieńkowie oraz Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego – podkreśla Martyna Strupczewska, kierownik programu ADAMED SmartUP.
Ze względu na okres wakacyjny organizatorzy zadbali także o czas wolny uczestników i zorganizowali dla nich zajęcia niezwiązane bezpośrednio z nauką.
Udział w obozie to dobra decyzja, ponieważ nauczyłem się wielu nowych rzeczy, nie tylko z mojego głównego obszaru zainteresowań – fizyki, ale także  z zakresu kulinariów czy public speaking – mówi jeden z uczestników obozu, Łukasz Jakubowski z Krakowa.
Teraz przed uczestnikami jeszcze kilka tygodni wakacji i jednocześnie oczekiwań na informacje o tym, kto z nich dołączy do grona laureatów nagrody głównej. 10 września br. podczas Gali finałowej zostaną bowiem ogłoszone nazwiska dziesięciu uczestników, którzy skorzystają z programu indywidualnych konsultacji edukacyjnych. Najlepsi z nich mają też szansę na uzyskanie finansowego stypendium naukowego.
Aktualne informacje o kolejnej edycji programu ADAMED SmartUP można znaleźć na platformie: http://adamedsmartup.pl/.
24.07.2018_SmartUp_Adamed-fot.Anna Liminowicz_WALK-6415.jpg25.07.2018_SmartUp_Adamed-fot.Anna Liminowicz_WALK-7798.jpg19.07.2018_SmartUp_Adamed-fot.Anna Liminowicz_WALK-3672.jpg19.07.2018_SmartUp_Adamed-fot.Anna Liminowicz_WALK-2925.jpg25.07.2018_SmartUp_Adamed-fot.Anna Liminowicz_WALK-7317.jpg17.07.2018_SmartUp_Adamed-fot.Anna Liminowicz_WALK-2271.jpg15.07.2018_Adamed_SmartUp_fot.Anna Liminowicz_WALK-1996.jpg

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Młodzi naukowcy w akcji – rusza obóz naukowy dla najlepszych uczniów szkół ponadpodstawowych

temu

15 lipca wystartuje czwarty już obóz naukowy organizowany w ramach programu ADAMED SmartUP. Przez najbliższe dwa tygodnie uczniowie w wieku 15-19 lat z całej Polski zmierzą się z zagadnieniami nauk ścisłych i przyrodniczych oraz pod okiem doświadczonych wykładowców pozna
Poznań: Ruszyły zapisy na bezpłatne warsztaty popularnonaukowe dla uczniów

temu

Już 9 i 10 czerwca br. w Poznaniu głodni naukowych doświadczeń uczniowie wezmą udział w warsztatach popularnonaukowych. Dowiedzą się m.in. jakie procesy chemiczne zachodzą na powierzchni substancji światłoczułych oraz jaki wpływ mają poszczególne składniki wody na ludzki
Kraków: Ruszyły zapisy na bezpłatne warsztaty popularnonaukowe dla uczniów

temu

Już 2 i 3 czerwca br. w Krakowie głodni naukowych doświadczeń uczniowie mogą wziąć udział w warsztatach popularnonaukowych. Dowiedzą się m.in. czym zajmuje się fizyka atomowa oraz jak wytworzyć gwiazdę w laboratorium.. Rusza kolejny cykl bezpłatnych warsztatów popul
Wrocław: Ruszyły zapisy na bezpłatne warsztaty popularnonaukowe dla uczniów

temu

Już 12 i 13 maja br. we Wrocławiu głodni naukowych doświadczeń uczniowie wezmą udział w warsztatach popularnonaukowych. Dowiedzą się na czym dokładnie polega praca współczesnego lekarza, jak wygląda przedmiotowe badanie internistyczne oraz jak postępować w stanach zagrożenia życia.