Uproszczenia w funduszach UE-debata ekspercka z udziałem Grupy Adamed
Uproszczenia w funduszach UE-debata ekspercka z udziałem Grupy Adamed

Uproszczenia w funduszach UE-debata ekspercka z udziałem Grupy Adamed

Opublikowany

Redakcja dziennika Rzeczpospolita 9 listopada zorganizowała debatę na temat wykorzystania funduszy unijnych. Jej uczestnikami byli przedstawiciele świata polityki, nauki i biznesu. Wśród nich znalazł się Tomasz Wiewióra, Kierownik Działu Finansowania Inwestycji w Grupie Adamed.

Spotkanie było już czwartą debatą dotyczącą funduszy UE zorganizowaną przez Rzeczpospolitą i dotyczyło uproszczeń w procedurach pozyskiwania unijnych funduszy. Uczestniczyli w nim: Marek Kalupa, dyrektor Departamentu Koordynacji Wdrażania Funduszy Unii Europejskiej w Ministerstwie Rozwoju, Tomasz Wiewióra, kierownik Działu Finansowania Inwestycji w Grupie Adamed, Marzena Chmielewska, dyrektorka Departamentu Funduszy Europejskich w Konfederacji Lewiatan, Łukasz Pupek, partner w firmie doradczej SAS Advisors, i Michał Bak, dyrektor ds. badań i rozwoju w firmie Kronospan.

Uczestnicy zgodzili się, że korzystanie z funduszy unijnych jest nieco prostsze obecnie (w latach 2014-2020), niż w poprzednim okresie budżetowym UE (2007-2013), choć wciąż pewne aspekty współpracy wymagają poprawy. Tomasz Wiewióra ocenił, że dla firmy takiej jak Grupa Adamed, która z dofinansowania unijnego korzysta przede wszystkim przy projektach badawczo-rozwojowych, w obecnej perspektywie pozyskiwanie ich jest łatwiejsze, co wiąże się przede wszystkim z lepszą jakością ocen składanych wniosków. Zauważył też, że istotną zmianą w przepisach było wprowadzenie możliwości składania wniosku, który nie uzyskał wsparcia powtórnie w kolejnym miesiącu naboru wniosków w danym roku.

W dalszej części dyskusji Tomasz Wiewióra stwierdził, że przedsiębiorcom ubiegającym się o dofinansowania projektów na badania i rozwój bardzo pomogłoby opracowanie przez rząd jasnych wytycznych dotyczących przestrzegania zasady konkurencyjności. Jego zdaniem zmniejszyłoby to przypadki nieumyślnego wykorzystania pozyskanych funduszy w błędny sposób. Dodał również, że większa przewidywalność we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w zakresie grantów na działania innowacyjne, jest tym, czego oczekują przedsiębiorcy.

Na zakończenie debaty Tomasz Wiewióra postulował również zmianę istniejącej regulacji odnośnie ograniczeń dotyczących kosztów zewnętrznych we wnioskach. Mówi ona, że koszty te nie mogą stanowić więcej niż 60 proc. budżetu projektu, co w przypadku firm farmaceutycznych takich jak Grupa Adamed, która musi realizować badania kliniczne u podwykonawców, komplikuje  wprowadzanie na rynek innowacji.

Pełen zapis debaty dostępny jest w formie nagrania wideo na stronie http://www.rp.pl/Eurodotacje-2017/171109117-Uproszczenia-w-funduszach-UE.html.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Kolejna inwestycja Grupy Adamed w działalność badawczo-rozwojową

temu

18 kwietnia br. odbyło się otwarcie kolejnej inwestycji Grupy Adamed w rozwój obszaru R&D, będącej istotnym etapem pomiędzy działalnością naukową i produkcją. Obszar Pilotażowej Produkcji R&D (Pilot Plant) umożliwia prowadzenie efektywnych prac badawczo-rozwojowych nad produktami leczniczymi Grupy Adamed. Pilot Plant powstał, by szybciej i precyzyjniej odpowiadać na potrzeby pacjentów oraz wyzwania współczesnej medycyny, a w konsekwencji poprawiać bezpieczeństwo lekowe w Polsce.
Społeczna odpowiedzialność Grupy Adamed na 7. Targach CSR

temu

Wspieranie polskiej innowacyjnej myśli naukowej i działalność na rzecz społeczeństwa to fundamenty misji Grupy Adamed oraz powołanej przez nią Fundacji. Flagowe projekty z zakresu społecznej odpowiedzialności, Adamed dla Seniora oraz ADAMED SmartUP, zaprezentowane zostały na najważniejszym branżowym wydarzeniu – 7. Targach CSR. Grupa Adamed ponownie została doceniona – aż siedem projektów zostało wyróżnionych publikacją w Raporcie Dobrych Praktyk.
Startuje nabór do 4. edycji programu MIT Enterprise Forum Poland. Nowe ścieżki branżowe, nowe szanse dla startupów!

temu

8 stycznia br. rozpoczął się nabór do 4. edycji jednego z największych w Polsce programów akceleracyjnych – MIT Enterprise Forum Poland. Celem projektu jest przyspieszenie rozwoju młodych, innowacyjnych firm technologicznych poprzez połączenie ich potencjału z wiedzą, doświadczeniem oraz zasobami wiodących polskich i międzynarodowych przedsiębiorstw, w tym spółek Skarbu Państwa. Do programu można aplikować do końca lutego za pośrednictwem strony internetowej mitefpoland.org.
Nagroda dla Grupy Adamed za działalność międzynarodową

temu

5 grudnia br. podczas uroczystej gali ogłoszono laureatów 6. edycji konkursu „Polska Firma – Międzynarodowy Czempion”, organizowanego przez PwC oraz Puls Biznesu pod patronatem Ministerstwa Rozwoju oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Grupa Adamed otrzymała nagrodę specjalną za promocję polskiej marki za granicą, którą odebrała Katarzyna Dubno - Dyrektor Działu Relacji Zewnętrznych i Ekonomiki Zdrowia Grupy Adamed.