Katarzyna Dubno, Dyrektor Działu Relacji Zewnętrznych i Ekonomiki Zdrowia w Grupie Adamed, wzięła udział w panelu „Polityka lekowa – czas na strategię”, który odbył się w ramach XIII Forum Rynku Zdrowia trwającego od 23-24 października br.
W czasie debaty „Przemysł Farmaceutyczny w Polsce” Wiceminister Zdrowia Marcin Czech wymienił główne elementy, które mogą pobudzić rozwój przemysłu farmaceutycznego w Polsce, tworząc z niego lokomotywę postępu. Należą do nich przyjazne środowisko dla badań klinicznych, prawo patentowe, a także stymulowanie lokowania inwestycji poprzez ulgi podatkowe. Odniósł się również do polityki lekowej państwa:
Chcielibyśmy zapisać w perspektywie wychodzącej poza cykl polityczny podejście do przemysłu farmaceutycznego (…) (będziemy tutaj współpracować blisko z Ministerstwem Rozwoju) ale również do pewnych rozwiązań refundacyjnych, które będą preferowały, tak jak to nazwała pani Minister Emilewicz, przyjaciół polskiej gospodarki w sektorze farmaceutycznym – powiedział Wiceminister Czech.
Przypomniała również, że krajowy przemysł farmaceutyczny dostarcza ponad połowę leków refundowanych w Polsce, jednocześnie inwestując w infrastrukturę produkcyjną oraz w badania i rozwój, generując 8% udziału w nakładach na badania i rozwój w całej gospodarce. Tylko dwie największe polskie firmy od 2000 r. wydały na inwestycje oraz badania i rozwój ponad 4 mld zł. Ponadto tworzą wysokopłatne miejsca pracy, dając zatrudnienie wysoko wykwalifikowanym pracownikom.
- Mamy w swoim portfolio ponad 250 produktów, 150 patentów, w działalności generycznej i innowacyjnej, prowadzimy badania nad lekami innowacyjnymi w obszarze onkologii i neuropsychiatrii. W ubiegłym roku otworzyliśmy pod Warszawą nowoczesne Centrum Badawczo-Rozwojowe, na początku przyszłego roku rozpocznie pracę Pilot Plant dedykowany do produkcji leków generycznych z wartością dodaną oraz w przyszłości leków innowacyjnych. Jeżeli jednak przemysł farmaceutyczny w Polsce ma się nadal rozwijać w dotychczasowym kierunku, kierunku zgodnym także ze Strategią Odpowiedzialnego Rozwoju - konieczne jest stabilne otoczenie prawne. Polityka Lekowa spójna z polityką przemysłową jest kluczowym dokumentem, bo daje szansę na taką stabilizację otoczenia prawnego - mówiła Katarzyna Dubno.