Podczas tegorocznej gali finałowej programu ADAMED SmartUP poznaliśmy dziesięcioro zdobywców nagrody głównej oraz troje stypendystów, którzy zostali wybrani z grona ubiegłorocznych laureatów. Każda z wyróżnionych osób ma inne zainteresowania badawcze i pozaszkolne, ale łączy je z pewnością jedno – pasja do pogłębiania wiedzy o naukach ścisłych i przyrodniczych.
W tym roku gala finałowa programu ADAMED SmartUP odbyła się 2 września. Była wyjątkowa, ponieważ po kilkunastu miesiącach wirtualnych konsultacji, warsztatów, samodzielnych eksperymentów i dwóch obozach naukowych online uczestnicy mieli okazję spotkać się na żywo, a wyróżnieni – odebrać gratulacje od przedstawicieli Rady Naukowej oraz zarządu Fundacji Adamed.
Cieszę się, że w tym roku znów możemy spotkać się osobiście z uczestnikami naszego programu. Fundacja Adamed od lat dba o rozwój młodych utalentowanych osób zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Stawiamy na innowacje, a jedną z nich jest nowoczesne podejście do kształcenia, bo głęboko wierzymy, że rzeczywistość zmienia się dzięki osobom młodym, zdolnym i ambitnym – mówiła podczas gali dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz, Prezes Zarządu Fundacji Adamed.
Wyróżniona dziesiątka
W roku szkolnym 2021/2022 dziesięcioro laureatów 7. edycji programu ADAMED SmartUP weźmie udział w całorocznym programie indywidualnych konsultacji edukacyjnych. Każdy z nich pod opieką mentora będzie uczestniczył w zajęciach, warsztatach i stażach dostosowanych do indywidualnych potrzeb i wybranej ścieżki rozwoju.
Wyłoniliśmy dziesięcioro zwycięzców, ale ogromne brawa należą się wszystkim uczestnikom naszego programu. Należycie do pokolenia ludzi uważnych i wrażliwych. Znakomicie poruszacie się w świecie nowych technologii i nowych mediów. Myślicie i działacie interdyscyplinarnie. Rozumiecie potrzebę współpracy. Jesteście świadomi współczesnych wyzwań. To wy będziecie zmieniać świat – podkreśliła Katarzyna Dubno, Członek Zarządu Fundacji Adamed.
W 2021 roku laureatami nagrody głównej 7. edycji programu ADAMED SmartUP zostali:
1. Alessandra Jabłonowska z Łomianek Dolnych, uczennica XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie
2. Mateusz Jarek z Łazisk Górnych, uczeń Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Gliwicach
3. Adrianna Jażdżewska z Gdańska, uczennica V Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Gdańsku
4. Szymon Marczuk z Olsztyna, uczeń V Liceum Ogólnokształcącego im. Wspólnej Europy w Olsztynie
5. Tomasz Prokop z Warszawy, uczeń Społecznego Liceum Ogólnokształcącego nr 4 im. Batalionu AK w Warszawie
6. Magdalena Puzio z Elbląga, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu
7. Borys Sobieraj z Kamieńca Ząbkowickiego, uczeń Liceum Ogólnokształcącego nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu
8. Julia Tondera z Warszawy, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego w Warszawie
9. Marcel Tułasiewicz z Torunia, uczeń Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu
10. Patryk Wekwejt z Ostrołęki, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Generała Józefa Bema w Ostrołęce
Myślę, że udział w programie będzie dla mnie przepustką do dalszego rozwijania mojej pasji chemicznej. Dziś marzę o tym, aby wziąć udział w Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej – mówi Adrianna Jażdżewska.
Podczas nauki w tradycyjnym liceum nie ma warunków do przeprowadzenia wielu badań i eksperymentów. Taką możliwość daje udział w programie ADAMED SmartUP. Szczególnie zainteresowały mnie warsztaty poświęcone identyfikacji bakterii oraz podstawom chirurgii – przyznaje Borys Sobieraj.
Roczny program konsultacji to nie jedyna nagroda dla wyróżnionych. Po roku konsultacji troje z laureatów ma też szansę na otrzymanie stypendium naukowego.
Nagrodzona trójka
Na czwartkowej gali przyznano również stypendia naukowe trzem ubiegłorocznym laureatom 6. edycji programu ADAMED SmartUP. Otrzymali je Piotr Grynfelder z Warszawy, Róża Okoń z Kielc oraz Bartosz Poniewierka z Rybnika.
Rada Naukowa doceniła postępy, które osiągnęli podczas rocznej pracy w ramach konsultacji edukacyjnych. Każda z nagrodzonych osób otrzymała stypendium w wysokości 40 tys. zł. Dofinansowanie mogą przeznaczyć na dowolny cel związany z rozwojem naukowym.
Dostałem się na wymarzone studia. Od października zaczynam naukę w Mathematics and Computer Science na Wadham College w Oxfordzie. Stypendium pomoże mi pokryć część kosztów życia w Wielkiej Brytanii. Myślę też o przeznaczeniu go na kursy językowe. Chcę zacząć uczyć się mandaryńskiego – mówił Piotr Grynfelder.
Nowa edycja ADAMED SmartUP
W programie ADAMED SmartUP mogą wziąć udział wszyscy uczniowie w wieku 14-19 lat, którzy interesują się naukami ścisłymi i przyrodniczymi. Rejestracja do 8. edycji rozpoczęła się 1 września. Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie adamedsmartup.pl. Od października wystartuje natomiast rekrutacyjna gra online, w której zarejestrowani użytkownicy będą zbierać punkty za rozwiązywanie zadań i zagadek naukowych. W styczniu 2022 roku osoby z najlepszym wynikiem dostaną szansę na udział w kolejnych etapach rekrutacji i zakwalifikowanie się do przyszłorocznego letniego obozu naukowego.