Grupa Adamed mentorem 5 polskich startupów
Grupa Adamed mentorem 5 polskich startupów

Grupa Adamed mentorem 5 polskich startupów

Opublikowany

Lepsza diagnostyka raka, wykorzystanie sztucznej inteligencji w diagnostyce obrazowej, implanty leczące guzy mózgu – między innymi takie projekty Grupa Adamed będzie rozwijać wspólnie z ich twórcami w ramach akceleratora MIT Enterprise Poland.

Do 3. edycji programu akceleracji realizowanego w oparciu o know-how jednego z najlepszych na świecie uniwersytetów technologicznych - Massachusetts Institute of Technology zgłosiło się 117 startupów. Na podstawie m.in. ocen przyznanych przez blisko 60 polskich i zagranicznych jurorów wybrano 23 najlepszych z nich, w tym 5 w ramach Ścieżki Zdrowie, której partnerem jest Grupa Adamed:

BBH Biotech Polska: organiczne kosmetyki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwzmarszczkowym z wykorzystaniem sproszkowanego jadu pszczelego.
Cancer Center: usprawnienie diagnostyki onkologicznej przy użyciu machine oraz deep learning.
DEBN: nowa igła biopsyjna pokryta powłoką polimerową z optymalną kombinacją antybiotyków, która minimalizuje ryzyko infekcji po biopsji stercza.
Soma Healthcare: sztuczna inteligencja jako narzędzie usprawniające pracę w dziedzinie diagnostyki obrazowej.
Sonoeletric: zasilany bezprzewodowo implant wewnątrzczaszkowy generujący ultradźwięki oraz terapeutyczne pole elektryczne do leczenia guzów mózgu.

- Po raz kolejny program w Ścieżce Zdrowie przyciąga niezwykłe talenty i wyjątkowe, co najmniej w skali kraju, projekty. Ponownie, jako Grupa Adamed, jesteśmy urzeczeni różnorodnością problemów, z których rozwiązywaniem chcą się mierzyć zespoły i szerokim spektrum technologii, nad którymi pracują. Stanowi to dla nas niemałe wyzwanie, jeśli chodzi o zaoferowanie efektywnego wsparcia w ich działaniach. Obserwując jednak pasję i zaangażowanie zespołów, przystępujemy do tego zadania z nieukrywanym entuzjazmem – mówi Marcin Szczeciński, Kierownik ds. Inwestycji Kapitałowych w Grupie Adamed.

Celem programu MIT Enterprise Forum Poland jest wsparcie rozwoju innowacyjnych polskich mikro i małych firm rozwijających unikalne technologie poprzez połączenie ich potencjału z infrastrukturą, doświadczeniem oraz zasobami dużych korporacji

– Młode przedsiębiorstwa technologiczne, zwłaszcza na początku swojej drogi potrzebują ogromnego wsparcia. Nie chodzi tu tylko o kwestie finansowe, ale również wiedzę na temat tego, jak i w którym kierunku poprowadzić biznes, aby mógł się rozwijać i przynosić zyski. Ważne jest też sprawdzenie danego rozwiązania w realnych warunkach biznesowych – przekonuje Magdalena Jabłońska z MIT Enterprise Forum Poland - Wraz z partnerami programu umożliwiamy startupom uporządkowanie wiedzy biznesowej oraz uczymy je, jak w sposób skuteczny i zrozumiały dla klientów, partnerów czy inwestorów na całym świecie prezentować firmę technologiczną i innowacyjne rozwiązania. Program akceleracji umożliwia również testowanie i walidację pomysłu biznesowego dzięki zaangażowaniu ekspertów i zasobów technicznych udostępnianych przez partnerów w ścieżkach branżowych. Najlepsze startupy będą miały możliwość zaprezentowania swoich technologii w USA, w trakcie bootcampu w Bostonie – dodaje.

Partnerami wspierającymi programu, obok Grupy Adamed, są PKO Bank Polski, Grupa PGNiG, KGHM CUPRUM – Centrum Badawczo-Rozwojowe, Intel, Visa, Hewlett Packard Enterprise Polska, Campus Warsaw, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, Stowarzyszenie Organizatorów Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości w Polsce (SOOIPP) oraz Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń. Od strony prawnej startupy wspierane będą przez kancelarię Wardyński i Wspólnicy, a w stworzeniu strategii ochrony własności intelektualnej pomogą eksperci z  kancelarii JWP Rzecznicy Patentowi.

Grupa Adamed – to polska firma farmaceutyczno-biotechnologiczna, która powstała na bazie polskiej myśli naukowej i własnych patentów. Jest producentem ponad 250 produktów nowej generacji, oferowanych zarówno polskim jak i zagranicznym pacjentom z ponad 60 krajów świata. Posiada swoje przedstawicielstwa: w Rosji, Hiszpanii, Kazachstanie, Czechach, na Słowacji i Ukrainie. Obecnie zatrudnia ponad 1700 osób. Od ponad 16 lat firma prowadzi własną innowacyjną działalność badawczo-rozwojową. Tworzy konsorcja naukowo-przemysłowe z wiodącymi uniwersytetami oraz instytutami naukowymi, w kraju i za granicą. Własność intelektualna firmy chroniona jest licznymi patentami.

O programie dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej: 

Program akceleracji MIT EF Poland 2-3 edycja jest realizowany w ramach pilotażu ScaleUP pn. „Program Akceleracji MIT Enterprise Forum Poland realizowany we współpracy z Dużymi Przedsiębiorstwami dla Startupów w branży energetycznej, surowcowej, ochrony zdrowia oraz finansowej”.

Projekt dofinansowany jest  w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, działanie 2.4. Współpraca w ramach krajowego systemu innowacji, Poddziałanie 2.4.1. Centrum analiz i pilotaży nowych instrumentów inno_LAB Pilotażu ScaleUP.  

Wartość dofinansowania: 5, 9 mln zł

Beneficjent (operator grantu): Fundacja Przedsiębiorczości Technologicznej, która jest licencjonowanym oddziałem MIT Enterprise Forum Poland w Polsce.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Kolejna inwestycja Grupy Adamed w działalność badawczo-rozwojową

temu

18 kwietnia br. odbyło się otwarcie kolejnej inwestycji Grupy Adamed w rozwój obszaru R&D, będącej istotnym etapem pomiędzy działalnością naukową i produkcją. Obszar Pilotażowej Produkcji R&D (Pilot Plant) umożliwia prowadzenie efektywnych prac badawczo-rozwojowych nad produktami leczniczymi Grupy Adamed. Pilot Plant powstał, by szybciej i precyzyjniej odpowiadać na potrzeby pacjentów oraz wyzwania współczesnej medycyny, a w konsekwencji poprawiać bezpieczeństwo lekowe w Polsce.
Społeczna odpowiedzialność Grupy Adamed na 7. Targach CSR

temu

Wspieranie polskiej innowacyjnej myśli naukowej i działalność na rzecz społeczeństwa to fundamenty misji Grupy Adamed oraz powołanej przez nią Fundacji. Flagowe projekty z zakresu społecznej odpowiedzialności, Adamed dla Seniora oraz ADAMED SmartUP, zaprezentowane zostały na najważniejszym branżowym wydarzeniu – 7. Targach CSR. Grupa Adamed ponownie została doceniona – aż siedem projektów zostało wyróżnionych publikacją w Raporcie Dobrych Praktyk.
Startuje nabór do 4. edycji programu MIT Enterprise Forum Poland. Nowe ścieżki branżowe, nowe szanse dla startupów!

temu

8 stycznia br. rozpoczął się nabór do 4. edycji jednego z największych w Polsce programów akceleracyjnych – MIT Enterprise Forum Poland. Celem projektu jest przyspieszenie rozwoju młodych, innowacyjnych firm technologicznych poprzez połączenie ich potencjału z wiedzą, doświadczeniem oraz zasobami wiodących polskich i międzynarodowych przedsiębiorstw, w tym spółek Skarbu Państwa. Do programu można aplikować do końca lutego za pośrednictwem strony internetowej mitefpoland.org.
Nagroda dla Grupy Adamed za działalność międzynarodową

temu

5 grudnia br. podczas uroczystej gali ogłoszono laureatów 6. edycji konkursu „Polska Firma – Międzynarodowy Czempion”, organizowanego przez PwC oraz Puls Biznesu pod patronatem Ministerstwa Rozwoju oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Grupa Adamed otrzymała nagrodę specjalną za promocję polskiej marki za granicą, którą odebrała Katarzyna Dubno - Dyrektor Działu Relacji Zewnętrznych i Ekonomiki Zdrowia Grupy Adamed.