Polskie startupy medyczne ruszają na podbój Bostonu! Finał MIT Enterprise Forum Poland

Polskie startupy medyczne ruszają na podbój Bostonu! Finał MIT Enterprise Forum Poland

Opublikowany

Opracowali innowacyjne technologie, teraz mają szansę zawojować nimi amerykański rynek. Finaliści 2. edycji MITEF - osiem polskich startupów, w tym dwa ze ścieżki Zdrowie, której partnerem jest Grupa Adamed, pojedzie wkrótce do Bostonu, aby prezentować swoje rozwiązania przed inwestorami z USA na najlepszym na świecie uniwersytecie technologicznym – Massachusetts Institute Of Technology.

Laureatami programu akceleracji ze ścieżki Zdrowie zostali twórcy innowacyjnych projektów, które w realny sposób mogą przyczynić się do usprawnienia branży medycznej. Medical Simulation Technologies to pierwszy na świecie symulator echokardiografii przezprzełykowej bazujący na rzeczywistych danych z tomografii komputerowej. Urządzenie służy do nauki i treningu kardiologów oraz innych specjalistów wykonujących to badanie. Jedynie trzy firmy na świecie produkują podobne symulatory, ale w odróżnieniu od nich Medical Simulation Technologies bazuje nie na syntetycznych modelach serca, ale na modelu serca prawdziwego pacjenta, który uzyskano na bazie retrospektywnego badania zrealizowanego metodą tomografii komputerowej.

Drugi ze zwycięskich startupów to SensoriumLab, czyli twórcy telemonitoringu pacjentów zagrożonych wysiękiem opłucnowym, którego wczesne wykrycie ma kluczowe znaczenie w leczeniu choroby. Technologia rozwijana przez SensoriumLab oparta jest na wieloletnich badaniach z obszaru biocybernetyki i jest jedynym tego typu produktem na świecie.

Po raz drugi programowi MIT Enterprise Forum Poland udało się przyciągnąć najlepsze polskie zespoły. Finaliści ścieżki Zdrowie to twórcy technologii będący prawdziwymi ekspertami w swoich dziedzinach w skali światowej. Rozwijają produkty, które odpowiadają na realne potrzeby pacjenta, lekarza czy nawet całego systemu ochrony zdrowia, dzięki oferowanym oszczędnościom. Należy również docenić fakt, że oba projekty bazują na wynikach wieloletnich badań naukowych prowadzonych przez startupy. Z takich zespołów na pewno będziemy dumni w Bostonie – mówi Marcin Szczeciński, Kierownik ds. Inwestycji Kapitałowych w Grupie Adamed.

Finalistami w pozostałych kategoriach zostali: 2040.io (inteligentny asystent dla działów sprzedaży, który zastępuje tradycyjną pracę z systemami typu CRM), InnovaLab (markery do materiałów, zapobiegające podrabianiu oryginalnych produktów), Nu Delta (błyskawiczne rozpoznanie informacji z faktur za pomocą aparatu w telefonie), Predictail (przewidywanie usterek dużych maszyn za pomocą analizy Big Data), Vortex Oil Engineering (zwiększenie wydajności wydobycia ropy naftowej ze złóż poprzez mechaniczną zmianę właściwości wody technicznej i zmniejszeniu jej zużycia na złożu), Waywer (platforma multimedialnej komunikacji z klientami dla korporacji).

Celem programu MIT Enterprise Forum Poland jest połączenie potencjału początkujących, kreatywnych przedsiębiorców z infrastrukturą, doświadczeniem oraz zasobami dużych korporacji po to, aby  zwiększyć ich szansę na rynkowy sukces. Do 2. edycji MITEF zgłosiło się niemal 300 startupów technologicznych z całej Polski. Wybrano z nich 23 innowacyjne zespoły, które przez trzy miesiące dopracowywały swoje pomysły, szczególnie od strony biznesowej, pod okiem trenerów, ponad 100 międzynarodowych mentorów, a także ekspertów z największych polskich i zagranicznych przedsiębiorstw, w tym Grupy Adamed, w czterech ścieżkach tematycznych i jednej ogólnej. 8 najbardziej obiecujących zespołów na koniec czerwca wyjedzie na tygodniowy Bootcamp do Bostonu, gdzie będą m.in. miały szansę zdobyć wiedzę o funkcjonowaniu na rynku amerykańskim od najlepszych ekspertów MIT i starać się o pozyskanie inwestorów z USA.

Finaliści programu MIT Enterprise Forum Poland zostali ogłoszeni w trakcie konferencji StartSmart „Connected Future: Internet of Things & Artificial Intelligence”, która odbyła się 5. czerwca br. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Realizacja programu wspierana jest grantem uzyskanym przez MIT Enterprise Forum w pilotażowym konkursie ScaleUp realizowanym w ramach rządowego programu StartInPoland.

***
Grupa Adamed – to polska firma farmaceutyczno-biotechnologiczna, która powstała na bazie polskiej myśli naukowej i własnych patentów. Jest producentem ponad 250 produktów nowej generacji, oferowanych zarówno polskim jak i zagranicznym pacjentom z ponad 60 krajów świata. Posiada swoje przedstawicielstwa: w Rosji, Hiszpanii, Kazachstanie, Czechach, na Słowacji i Ukrainie. Obecnie zatrudnia około 1700 osób. Od ponad 16 lat firma prowadzi własną innowacyjną działalność badawczo-rozwojową. Tworzy konsorcja naukowo-przemysłowe z wiodącymi uniwersytetami oraz instytutami naukowymi, w kraju i za granicą. Własność intelektualna firmy chroniona jest kilkudziesięcioma patentami.

O programie dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej:

Program akceleracji MIT EF Poland 2-3 edycja jest realizowany w ramach pilotażu ScaleUP pn. „Program Akceleracji MIT Enterprise Forum Poland realizowany we współpracy z Dużymi Przedsiębiorstwami dla Startupów w branży energetycznej, surowcowej, ochrony zdrowia oraz finansowej”. Projekt dofinansowany jest  w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, działanie 2.4. Współpraca w ramach krajowego systemu innowacji, Poddziałanie 2.4.1. Centrum analiz i pilotaży nowych instrumentów inno_LAB Pilotażu ScaleUP.  Wartość dofinansowania: 5, 9 mln zł Beneficjent (operator grantu): Fundacja Przedsiębiorczości Technologicznej, która jest licencjonowanym oddziałem MIT Enterprise Forum Poland w Polsce.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Grupa_Adamed_MITEF_3 edycja.docx

docx | 288 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Kolejna inwestycja Grupy Adamed w działalność badawczo-rozwojową

temu

18 kwietnia br. odbyło się otwarcie kolejnej inwestycji Grupy Adamed w rozwój obszaru R&D, będącej istotnym etapem pomiędzy działalnością naukową i produkcją. Obszar Pilotażowej Produkcji R&D (Pilot Plant) umożliwia prowadzenie efektywnych prac badawczo-rozwojowych nad produktami leczniczymi Grupy Adamed. Pilot Plant powstał, by szybciej i precyzyjniej odpowiadać na potrzeby pacjentów oraz wyzwania współczesnej medycyny, a w konsekwencji poprawiać bezpieczeństwo lekowe w Polsce.
Społeczna odpowiedzialność Grupy Adamed na 7. Targach CSR

temu

Wspieranie polskiej innowacyjnej myśli naukowej i działalność na rzecz społeczeństwa to fundamenty misji Grupy Adamed oraz powołanej przez nią Fundacji. Flagowe projekty z zakresu społecznej odpowiedzialności, Adamed dla Seniora oraz ADAMED SmartUP, zaprezentowane zostały na najważniejszym branżowym wydarzeniu – 7. Targach CSR. Grupa Adamed ponownie została doceniona – aż siedem projektów zostało wyróżnionych publikacją w Raporcie Dobrych Praktyk.
Startuje nabór do 4. edycji programu MIT Enterprise Forum Poland. Nowe ścieżki branżowe, nowe szanse dla startupów!

temu

8 stycznia br. rozpoczął się nabór do 4. edycji jednego z największych w Polsce programów akceleracyjnych – MIT Enterprise Forum Poland. Celem projektu jest przyspieszenie rozwoju młodych, innowacyjnych firm technologicznych poprzez połączenie ich potencjału z wiedzą, doświadczeniem oraz zasobami wiodących polskich i międzynarodowych przedsiębiorstw, w tym spółek Skarbu Państwa. Do programu można aplikować do końca lutego za pośrednictwem strony internetowej mitefpoland.org.
Nagroda dla Grupy Adamed za działalność międzynarodową

temu

5 grudnia br. podczas uroczystej gali ogłoszono laureatów 6. edycji konkursu „Polska Firma – Międzynarodowy Czempion”, organizowanego przez PwC oraz Puls Biznesu pod patronatem Ministerstwa Rozwoju oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Grupa Adamed otrzymała nagrodę specjalną za promocję polskiej marki za granicą, którą odebrała Katarzyna Dubno - Dyrektor Działu Relacji Zewnętrznych i Ekonomiki Zdrowia Grupy Adamed.