Jak na mózg wpływa stres, a jak światło lasera?

Jak na mózg wpływa stres, a jak światło lasera?

Czy kontrola umysłu, sterowanie emocjami i wymazywanie myśli to tylko zagadnienia science fiction? A co łączy ważny egzamin z pierwszą randką? Odpowiedzi kryją się w budowie mózgu. Złożony jest on ze 100 miliardów neuronów, a każdy z nich tworzy aż po 10 tysięcy połączeń. Wystarczy jednak kilka minut, by poznać jego tajemnice. Wszystko dzięki nowym filmom edukacyjnym przygotowanym przez wykładowcę programu ADAMED SmartUP – dr  n. med. Klaudię Szklarczyk-Smolanę.

Film „Jak układ nerwowy reaguje na stres?” w naukowy sposób rozprawia się z popularnym mitem złego stresu. Klaudia Szklarczyk-Smolana, doktor nauk medycznych Instytutu Farmakologii Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, udowadnia, że tylko długotrwały stres jest szkodliwy. Tłumaczy, że dla naukowców myślenie to głównie elektryczność i chemia. Natomiast objawy stresu są fizjologiczną reakcją układu nerwowego na produkcję hormonów: noradrenaliny, adrenaliny i kortyzolu. Wyjaśnia też, do czego to zjawisko jest organizmowi potrzebne oraz jak sobie z nim radzić.
Kolejny film pt. „Optogenetyka” rozpoczyna się od scen rodem z filmów science fiction. Opisane w nim zjawiska brzmią jak gotowy pomysł na dobrą fantastykę naukową z akcją osadzoną w przyszłości. Jeśli bowiem spojrzeć na mózg poprzez analogię z komputerami, okazuje się, że w każdej sekundzie dociera do niego 100 MB danych. Dr n. med. Klaudia Szklarczyk-Smolana pokazuje, że możliwe jest umieszczenie w ich strumieniu własnego przekazu i wpływanie na pracę mózgu za pomocą światła lasera. Zajmuje się tym nauka nazywana optogenetyką. Nie ogranicza się ona jedynie do futurystycznych eksperymentów, a pomaga w leczeniu współczesnych chorób takich jak epilepsja czy schizofrenia.  
Oba filmy z udziałem Klaudii Szklarczyk-Smolany są dostępne na kanale ADAMED SmartUP w serwisie YouTube (https://www.youtube.com/channel/UCzKVI2JBFBGVj88Il2Bx29A) oraz na stronie www.adamedsmartup.pl.
Załączniki

Pobierz wszystkie

ADAMED SmartUP_filmy Klaudii Szklarczyk_inf pras.doc

doc | 253 KB

Pobierz
Zrzut ekranu 2017-06-1 o 16.05.35.png

grafika | 1,36 MB

Pobierz
Powiązane artykuły
Zagraj o stypendium naukowe dla ściśle uzdolnionych

temu

Już od 1 października młodzież ściśle uzdolniona z całej Polski będzie mogła zmierzyć się z naukami ścisłymi i przyrodniczymi w innowacyjnej grze przygotowanej w ramach 5. edycji programu ADAMED SmartUP. 50 najlepszych uczestników wybranych w kolejnych etapach rekrutacji
Młodzież ściśle uzdolniona – poznaj 10 najzdolniejszych uczniów z całej Polski

temu

12 września br. w Warszawie odbyła się uroczysta gala podsumowująca 4. edycję programu ADAMED SmartUP. Podczas wydarzenia wyłoniono 10 laureatów nagrody głównej, którzy przez najbliższy rok będą rozwijać swoje kariery naukowe pod okiem doświadczonych naukowców. Podczas g
Ruszyły zapisy na bezpłatne warsztaty dla młodzieży ściśle uzdolnionej

temu

13 października startuje kolejna edycja warsztatów popularnonaukowych SmartUP Academy, organizowanych na Wydziale Chemii Politechniki Warszawskiej. Zajęcia przeznaczone są dla uczniów w wieku 15-19 lat, którzy chcieliby wzbogacić swoją wiedzę i umiejętności w zakresie na
Konkurs dla szkół i nauczycieli z pasją – do wygrania nawet 5 000 złotych

temu

Nauczyciele wracają do pracy po wakacjach, by jak co roku stanąć przed kolejnymi wyzwaniami w nauczaniu i inspirowaniu młodych osób do dalszego rozwoju. Fundacja Grupy Adamed postanowiła wesprzeć te starania i ogłosiła konkurs dla szkół ponadpodstawowych ADAMED SmartUP.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.